Αυστρία-Ελλάδα: 0-2 …φιλικά

Η Εθνική δεν χρειαζόταν… τάμα για να νικήσει παραμονή της Παναγίας την Αυστρία. Είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κώστα Μήτρογλου, που με δύο πανέμορφα γκολ της έδωσε τη νίκη στο Σάλτσμπουργκ με σκορ 2-0.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Έλληνας επιθετικός, έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Κώστα Κατσουράνη, έδωσε στο 39’ το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Σάντος έφερε το παιχνίδι πιο κοντά στα μέτρα της και όταν χρειάστηκε… ο Μήτρογλου "ξαναπυροβόλησε", αυτή τη φορά με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, "κλειδώνοντας" το τελικό 2-0 για την Εθνική.

Η "γαλανόλευκη" είχε την ευκαιρία να δώσει διαστάσεις θρίαμβο στο… πέρασμά της από την Αυστρία, όμως τα δοκάρια στέρησαν από Τζιόλη και Χολέμπας περισσότερα γκολ.

Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του ματς στον sport-fm.gr.