Εκτεταμένα επεισόδια στο ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ Λάρνακας

Εκτεταμένα επεισόδια σημειώθηκαν πριν από την έναρξη, αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ Λάρνακας στο ΓΣΠ της Λευκωσίας κι ενώ οι γηπεδούχοι πραγματοποιούσαν άτυπη "φιέστα" για την κατάκτηση του φετινού τίτλου του πρωταθλητή Κύπρου.

Όλα άρχισαν όταν διακόσια άτομα προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων με αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη του αγώνα για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Η ένταση συνεχίστηκε όμως και κατά τη διάρκεια του ματς, με αποτέλεσμα να σημειωθεί διακοπή για πέντε λεπτά. Να σημειώσουμε ότι αρκετοί οπαδοί του ΑΠΟΕΛ αποχώρησαν από το γήπεδο.

Σε ό,τι αφορά το ματς, η ΑΕΚ Λάρνακας επιβλήθηκε εκτός έδρας με σκορ 1-0, με γκολ που πέτυχε στο 78' ο Ντα Σίλβα, τηρώντας τη συγκλονιστική "άτυπη" παράδοση που φέρνει τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν όλα τα ντέρμπι μεταξύ των κορυφαίων ομάδων του πρωταθλήματος. Στα συνολικά 14 παιχνίδια μεταξύ ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ Λάρνακας, Ομόνοιας και Ανόρθωσης έχουνμ κερδίσει τα δέκα οι φιλοξενούμενοι!