Στρίμωξε την ΑΕΚ ο Πλατανιάς

Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο Πλατανιάς στην έδρα του, την τρίτη συνεχόμενη μετά τον Άρη και τον ΟΦΗ, καθώς νίκησε και την ΑΕΚ και ξέφυγε αρκετά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Ναζλίδης που ήταν κίνδυνος θάνατος για την άμυνα της ΑΕΚ που βρέθηκε σε κακή βραδιά.

Από την άλλη μεριά, ο Έβαλντ Λίνεν έστησε λανθασμένα την ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο και ενώ είχε την ευκαιρία να τουμπάρει το ματς, η λάθος επιλογή στην θέση του δεξιού μπακ, ήταν η φάση που έκρινε το ματς. Πλησίασε ξανά στην ζώνη του υποβιβασμού ο δικέφαλος.

Το πρώτο γκολ ήρθε για τους Χανιώτες, από εκτέλεση φάουλ του Κάλαϊτζιτς από δεξιά, Ο Ναζλίδης νίκησε κατά κράτος τον Μπουγαΐδη στον αέρα και με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κωνσταντόπουλου, μόλις στο 3ο λεπτό.

Η ΑΕΚ ισοφάρησε στο 17ο λεπτό, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο έξω από την περιοχή που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και ριμπάουντ του Φέτση, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Το τελικό 2 – 1 που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Αναστασιάδη πέτυχε ο Αναστασάκος μετά από επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι.