Τα έχει… τριακόσια ο Λιονέλ Μέσι

Είναι παίκτης-σταθμός. Στο ριμπάουντ από το σουτ του Σεσκ Φάμπρεγας, πέντε λεπτά αφότου είχε αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο της σαββατιάτικης αναμέτρησης με αντίπαλο τη Γρανάδα, ο Λιονέλ Μέσι, όπως και άλλες 299 φορές, δε δείλιασε. Σούταρε και ισοφάρισε το σκορ για τους μπλαουγκράνα στον εκτός έδρας αγώνα τους στο στάδιο Λος Κάρμενες.

Παράλληλα, πανηγύρισε το 300ό γκολ του με τη φανέλα των Καταλανών και λίγο αργότερα, στο 73', το 301ο του.

Ο Μέσι συμπλήρωσε 17 παιχνίδια φέτος, όπου έχει σημειώσει παραπάνω από ένα γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ ο συνολικός λογαριασμός του στην Primera Division, φτάνει τα 37 τέρματα.

Το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα για τη Μπαρτσελόνα, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από τρεις διαδοχικές αναμετρήσεις μακριά από το Καμπ Νου. Ο Ζόρντι Άλμα ήταν εκείνος που αυτή τη φορά έπλεξε το εγκώμιο του Αργεντινού συμπαίκτη του: "Ο Λεό έκανε και πάλι τη διαφορά. Ό,τι και να πούμε για αυτόν τον ποδοσφαιριστή, δεν είναι ποτέ αρκετό".