Κύπελλο: “Κλείδωσε” την πρόκριση στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός

Με το “διπλό” έφυγε από την έδρα της Παναχαϊκής ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 2-1 των Πατρινών και εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Σε ένα ματς που διεξήχθη σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό ο Κλωναρίδης, ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού στο 41'. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Στεργίδη.

Στα δυσάρεστα για τους “πράσινους”, ο τραυματισμός του Μάρκους Μπεργκ, που αποχώρησε στο 16' με πρόβλημα στον δικέφαλο, χωρίς να είναι σαφές αν πρόκειται για σοβαρό ή επιπόλαιο τραυματισμό.

Με τη νίκη αυτή, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 6 βαθμούς στον 4ο Όμιλο, με τον Λεβαδειακό να ακολουθεί με 3 και την Παναχαϊκή και την Κέρκυρα να έχουν από έναν βαθμό.