Ζευγάρωσε τις νίκες κόντρα στην ΑΙΚ και προκρίθηκε ο Ατρόμητος

Την πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του εξασφάλισε ο Ατρόμητος, κερδίζοντας για δεύτερη φορά την ΑΙΚ Στοκχόλμης, αυτή τη φορά με σκορ 1-0, και περνώντας στα πλέι-οφ του Europa League.

Πρωταγωνιστής και σκόρερ για τους Περιστεριώτες ήταν και πάλι ο δαιμόνιος Μαρσελίνιο, που στο 67' εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Γιόχανσον και, περνώντας και τον γκολκίπερ της σουηδικής ομάδας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από διακοπή στο 54ο λεπτό, λόγω προβλήματος με το ρεύμα που βύθισε το γήπεδο στο σκοτάδι. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε μετά από περίπου πενήντα λεπτά.

Έτσι, ο Ατρόμητος μπαίνει αύριο στην κλήρωση για τα πλέι-οφ του Europa League, όπως και ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ, που επίσης θα περιμένουν το μεσημέρι της Παρασκευής (στις 2) αν μάθουν τους αντιπάλους που θα βρεθούν στο δρόμο τους προς τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.