Σαρωτική η Μπάγερν, σκόρπισε με 7-0 τη Σαχτάρ

Όσα γκολ δεν έβαλε στην Ουκρανία... τα φύλαγε για το Μόναχο η Μπάγερν, που διέλυσε με 7-0 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, στον επαναληπτικό του 0-0 του πρώτου αγώνα, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Γκέτσε κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μίλερ, ενώ στο 34' ο Μπόατενγκ διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερν.

Το κρεσέντο της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ριμπερί στο 49' να κάνει το 3-0 και τον Μίλερ στο 52' να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της Μπάγερν.

Όμως οι Βαυαροί δε σταμάτησαν εκεί, και με γκολ των Μπαντστούμπερ (63'), Λεβαντόφσκι (75') και Γκέτσε (87') ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο ταπεινωτικό για τους Ουκρανούς 7-0.