Ξέσπασε στη Βέροια η ΑΕΚ

Σημαντική νίκη πέτυχε μέσα στη Βέροια η ΑΕΚ με το ευρύ 4-0, παίζοντας καλύτερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 15λεπτο, ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 19' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατίδη, ενώ μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε και το 2-0, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Φούντα, ο οποίος “κρέμασε” έξυπνα τον Λόπεζ που βρισκόταν μακριά από την εστία του.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τη Βέροια στο 57', όταν ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Παντελής Καφές, ανέτρεψε τον Φουρτάδο μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κερδίσει το πέναλτι και η Βέροια να μείνει με δέκα παίκτες, καθώς ο Καφές αποβλήθηκε.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γκερέιρο, ενώ το τελικό 4-0 έγραψε στο 89ο λεπτό ο Σταματής, μετά από πολύ καλή κάθετη μπαλιά του Κορδέιρο.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα για την Ένωση, η οποία παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Βέροιας, Νίκος Καρύδας, υπέβαλε την παραίτησή του, αναλαμβάνοντας έτσι την ευθύνη για την ήττα.