Μουντιάλ 2014 – Φάση των 16: Αγχωτική πρόκριση για τη Γαλλία

“Ίδρωσε”, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ η Γαλλία, καταβάλλοντας με 2-0 την αξιόμαχη Νιγηρία, που για 79' λεπτά κρατούσε το 0-0.

Το σκορ άνοιξε στο 79ο λεπτό ο Πογκμπά με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή έξοδο του μέχρι τότε αλάνθαστου γκολκίπερ Ενιεάμα.

Λίγο νωρίτερα, στο 70', ο Μόουζες είχε απομακρύνει πάνω στη γραμμή την μπάλα μετά το σουτ του Μπενζεμά, ενώ στο 77' ο Καμπάιγ είχε δοκάρι σε φοβερό σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή.

Οι Τρικολόρ κατάφεραν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να πετύχουν και δεύτερο γκολ (για την ακρίβεια, το πέτυχε άθελά του ο Γιόμπο, μετά από συρτή σέντρα του Βαλμπουενά), καθαρίζοντας το ματς και πανηγυρίζοντας την πρόκρισή τους στους 8 της διοργάνωσης.

Η Γαλλία θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά από το βραδινό παιχνίδι της Γερμανίας με την Αλγερία (11 ώρα Ελλάδος).