Προηγήθηκε και το… πλήρωσε ο Ηρακλής στην Τούμπα

Μόνο για... 20 λεπτά αγχώθηκε ο ΠΑΟΚ στον επαναληπτικό του Κυπέλλου κόντρα στον Ηρακλή, καθώς ζευγάρωσε τις νίκες στην Τούμπα, με σκορ 5-1 αυτή τη φορά, και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο “Γηραιός” προηγήθηκε στο 4ο λεπτό, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και “παγώνοντας” την Τούμπα, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ, που ήδη στο 22ο λεπτό είχε “γυρίσει” το παιχνίδι, με γκολ των Αθανασιάδη (20') και Στοχ (22'). Ακολούθησε ένα ακόμα γκολ από τον Στοχ στο 55', ενώ ο Ολίσε στο 81' και ο νεοαποκτηθείς Μάρτενς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 για τους γηπεδούχους, που στο 86' έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Τζαβέλλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στα προημιτελικά της διοργάνωσης ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης.