Ένα αστέρι γεννιέται: Καρέ του 19χρονου Μπεράρντι επί της Μίλαν!

Ο 19χρονος Ντομένικο Μπεράρντι ήταν ο "βενιαμίν εκτελεστής" της Μίλαν και με τέσσερα γκολ βοήθησε τη Σασουόλο να πάρει μία σπουδαία νίκη (4-3) στην 19η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι ροσονέρι πλέον, από τις ενδέκατη θέση της Serie A, όπου βρίσκονται, απέχουν δέκα βαθμούς από τις θέσεις της Ευρώπης και τριάντα βαθμούς, από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Γιουβέντους, η οποία προελαύνει με διαδοχικές νίκες.

Η Μϊλαν προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Ρομπίνιο (9') και Μπαλοτέλι (13'), αλλά δύο λεπτά αργότερα ανέλαβε δράση ο Μπεράρντι. Στο 15' μείωσε σε 2-1 στο 28' ισοφάρισε, ενώ με άλλα δύο γκολ (41' και 47') έδωσε προβάδισμα στην Σασουόλο με 4-2! Η Μίλαν μείωσε στο 86' με γκολ του Μοντολίβο και είχε δοκάρι στο 90' με τον Πατσίνι.

Εντυπωσιακές οι Γιουβέντους, Ρόμα, Νάπολι

Με εντυπωσιακές εμφανίσεις συνέχισαν Γιουβέντους και Ρόμα. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε νίκησε εκτός έδρας την Κάλιαρι με 4-1, ενώ η Ρόμα στο Ολίμπικο την Τζένοα με 4-0.

Η Κάλιαρι προηγήθηκε με τον Πινίγια στο 21', αλλά αυτό αγρίεψε τους παίκτες της Γιουβέντους. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γιορέντε ισοφάρισε (1-1), ενώ στο β' μέρος η κυριαρχία της Γιουβέντους ήταν απόλυτη. Ο Μαρκίζιο στο 73' πέτυχε το 2-1, ο Γιορέντε στο 76' το 3-1 και στο 80' ο Λιχτενστάιν διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στο Ολίμπικο, η Ρόμα προηγήθηκε με τον Φλορέντσι στο 25'. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τότι σημείωσε το 2-0 και στο 43' ο Μαϊκόν σκόραρε για το 3-0. Ο Μπενάτια στο 52' πέτυχε το τελικό 4-0.

Εξαιρετική εμφάνιση και για τη Νάπολι, η οποία νίκησε εκτός έδρας την Βερόνα 3-0, έχοντας ανεβάσει ρυθμούς. Τα γκολ πέτυχαν οι Μέρτενς (27'), Ινσίνιε (72') και Τζεμαλί (76').