Στα μπασκετικά σαλόνια η Νέα Κηφισιά

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην τρίτη (!) παράταση η Νέα Κηφισιά επικράτησε με 89-81 του Φιλαθλητικού, κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α2 και εξασφάλισε την άνοδο της στην Α1. Η ομάδα των βορείων που το 2010 αγωνιζόταν στη Γ' Εθνική κατάφερε μέσα σε τέσσερα χρόνια να ανέβει τρεις κατηγορίες και από τη νέα αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζεται στα μεγάλα... σαλόνια.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τρεις παρατάσεις για να κάμψουν την αντίσταση του Φιλαθλητικού καθώς η κανονική διάρκεια του ματς βρήκε τις δύο ομάδες στο 61-61, η α' παράταση ολοκληρώθηκε στο 70-70, η β' παράταση στο 78-78 για να νικήσει τελικά η Νέα Κηφισιά με 89-81.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Γιαννουλάκος έκανε το 61-59 για τους φιλοξενούμενους, με τον Διαμαντόπουλο, έπειτα από δύο βολές να ισοφαρίζει σε 61-61 και οι δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 70-70 ένα λεπτό πριν το τέλος και το ματς να οδηγείται σε δεύτερη παράταση.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στη β' παράταση, αφού ο Σαμοθράκης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 78-78, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη παράταση. Στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι «εγκλώβισαν» τον Φιλαθλητικό στην άμυνα τους και με μπροστάρη τον Βαγγέλη Καράμπουλα έφτασαν στο τελικό 89-81 το οποίο τους εξασφάλισε την άνοδο στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 33-32, 44-44, 61-61, 70-70, 78-78, 89-81

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 5(1), Μοσχοβίτης 13, Διαμαντόπουλος 4, Καράμπουλας 16(1), Μενουδάκος 4, Σιούτης 17(4), Ψάθας 14, Πετροδημόπουλος 16, Τζιάλας.

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Γ. Αντετοκούμπο 4, Αγγέλου, Θ. Αντετοκούμπο 5(1), Γκίκας 12(2), Σαμοθράκης 28(5), Σαλούστρος 5(1), Γεωργιάδης 13, Καμπερίδης 5, Χίλαρης 3(1), Γιαννουλάκος 6.

Στην Α1 Basketleague και ο Αίολος Τρικάλων

Ο Αίολος Τρικάλων νίκησε 100-85 το Παγκράτι, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, και "τερμάτισε" στη δεύτερη θέση της κατάταξης, όπερ σημαίνει ότι ακολουθεί την πρωταθλήτρια Νέα Κηφισιά στην ιστορική πρώτη συμμετοχή τους στην Α1 Ανδρών της νέας αγωνιστικής περιόδου. Αντίθετα, ο Φιλαθλητικός ήταν ο μεγάλος άτυχος της τριπλής ισοβαθμίας (με Νέα Κηφισιά και Αίολο Τρικάλων), καθώς περιορίστηκε στην 3η θέση και στην παραμονή του στην Α2.

Στις αναμετρήσεις για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α2 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Α2 Ανδρών- 26η Αγωνιστική (27/4/2013)

Σάββατο, 27 Απριλίου

Νίκη Βόλου-Ηράκλειο 80-57

Ν. Κηφισιά-Φιλαθλητικός 89-81 (3 παρατάσεις, 61-61 κ.α., 70-70 α΄ παρ., 78-78 β΄ παρ.)

Ίκαροι Σερρών-Λαύριο 62-63

Κόροιβος Αμαλιάδας-Αγία Παρασκευή 102-87

Ερμής Λαγκαδά-ΟΦΗ 67-70

Δόξα Λευκάδας-Αρκαδικός 79-83

Αίολος Τρικάλων-Παγκράτι 100-85