Μεγάλο “διπλό” για τον Άρη κόντρα στην… πανάκριβη Ούνιξ Καζάν

Τι και αν είναι φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου; Τι και αν κοστίζει δέκα φορές όσο ο Άρης; Οι «κίτρινοι» κοίταξαν στα μάτια την Ούνιξ Καζάν και παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ, πέτυχαν ένα από τα σημαντικότερα διπλά της σύγχρονης ιστορίας τους με σκορ 74-73 στη παράταση για τον 4ο όμιλο.

Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος είχε την ευκαιρία να πάρει από την κανονική διάρκεια το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε τρεις αναμετρήσεις, αλλά ο Καϊμακόγλου είχε αντίθετη άποψη. Κορυφαίοι ΜακΛιν, Χάγκινς και Γουότερς, «κλειδί» της νίκης η ομαδική άμυνα. Προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα για την Ούνιξ η οποία υπέστη τη πρώτη της ήττα στη διοργάνωση οι Λάνγκφορντ και Καϊμακόγλου.

Το ματς:

Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά στα πρώτα λεπτά, με την Ούνιξ να έχει 0/8 και τον Άρη 1/9 εντός παιδιάς στο πρώτο πεντάλεπτο. Με δύο τρίποντα του Μιλάκνις, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-5 στο 7΄, αλλά οι θεσσαλονικείς αντέδρασαν μειώνοντας στον πόντο (15-14) στο τέλος του δεκαλέπτου, χάρη στον πολύ καλό ΜακΝίλ. Οι παίκτες του Πασούτιν βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν 23-18 στο 15΄, καθώς περνούσαν αρκετά τη μπάλα κοντά στο καλάθι, με τον Άρη να μη μπορεί να αντεπεξέλθει επιθετικά, αφού στερούταν μέχρι εκείνο το σημείο δημιουργίας (μία ασίστ). Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν αμέσως και με επί μέρους 8-1 που περιελάμβανε καλή άμυνα, καλάθια στον αιφνιδιασμό και τρομερό Χάγκινς, προηγήθηκαν 26-24 δυόμισι λεπτά πριν την ανάπαυλα. Το ημίχρονο τελείωσε με απόλυτη ισορροπία 31-31, με τον Άρη να έχει μόλις τρία λάθη (έναντι 6 της Ούνιξ), ίδιες ασίστ (6-6) και καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα.

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο. Με άμυνα για σεμινάριο που ανάγκαζε την Ούνιξ σε λάθη και τον Χάγκινς να κερδίζει όλες τις μάχες κάτω από το καλάθι, έκανε σερί 7-0 (38-31 στο 23΄). Η μεγαλύτερη διαφορά (45-37, +8 στο 27΄) με τρίποντο του Γουάιτ, προβάδισμα που διατηρήθηκε αναλλοίωτο (50-42) μέχρι και το 30΄, αφού ο Άρης έβρισκε στόχο πίσω από τα 6.75 και συνέχιζε να έχει αμυντικές… τανάλιες.

Από την ώρα που τα… γάλατα έσφιξαν για την Ούνιξ, ανέλαβε δράση ο μέχρι εκείνο το σημείο άφαντος Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός, με προσωπικά καλάθια μείωσε στο καλάθι (52-50 στο 33΄), την ώρα που η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επέμενε πολύ να εκτελεί από μακριά. Με τους Γουάιτ και ΜακΝιλ να βάζουν προσωπικά καλάθια και να απαντάνε στον συμπατριώτη τους, ο Άρης προηγήθηκε 61-55 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με 1/2 βολές από τον Γκουμπάνοφ, η Ούνιξ μείωσε στο καλάθι (63-61) με 1΄49΄΄ να απομένουν, ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις . Ο Γουότερς κέρδισε φάουλ 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» τη νίκη. Ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (64-61) και στην επαναφορά μετά το τάιμ άουτ ο Άρης δεν έκανε φάουλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Καϊμακόγλου να στείλει με εύστοχο τρίποντο το ματς στη παράταση.

Ο Έλληνας φόργουορντ με νέο τρίποντο και δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα 71-67 στην Ούνιξ. 2’ 20’’ πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου. Ακολούθησε 5-0 σερί του Άρη, ο οποίος με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Πελεκάνου προηγήθηκε 72-71 με 1΄37΄΄ να απομένουν. Οι άμυνες που έβγαλαν στη συνέχεια οι παίκτες του Πρίφτη και ένα προσωπικό καλάθι του ΜακΛιν, έδωσαν στον Άρη το πολύ μεγάλο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64, 73-74 (παρ.)

Πηγή: sport-fm.gr