Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Την ήττα με 76-63 από τη Γερμανία γνώρισε η Εθνική και αποχαιρετά το τουρνουά

Οι Πρωταθλητές Κόσμου περιμένουν πλέον στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία-Καναδάς

Η Εθνική Ελλάδας έχασε στη μεγάλη μάχη με τη Γερμανία με σκορ 76-63 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Ελλάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στους Πρωταθλητές Κόσμου, προηγήθηκε με δώδεκα στην πρώτη περίοδο, όμως έμεινε από δυνάμεις και πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο, που είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθεί με 76-63 και να μείνει εκτός συνέχειας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά σούπερ αποτελεσματικός στις φάσεις που βρήκε τρύπες και επιτέθηκε προς το αντίπαλο καλάθι, ο Τόμας Γουόκαπ βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα, όμως ο Βασίλης Σπανούλης δεν είδε άλλους να συνεισφέρουν στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Αμυντικά η Εθνική έκανε σπουδαία δουλειά, με τακτική απέναντι στον Ντένις Σρούντερ και με σκληράδα, σε αυτό το επίπεδο, όμως, απέναντι σε μία τόσο σπουδαία ομάδα, χρειαζόταν κάτι περισσότερο στην επίθεση.

Οι Γερμανοί συνεχίζουν, για να παλέψουν στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων με τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία-Καναδάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63