Euro 2024: Στον τελικό η Αγγλία με ανατροπή και χρυσό σκόρερ στις καθυστερήσεις τον Γουότκινς

Επικράτησε με 2-1 της Ολλανδίας στον ημιτελικό και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία για το τρόπαιο

Για δεύτερη σερί διοργάνωση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος θα βρεθεί η Αγγλία, αφού νίκησε απόψε την Ολλανδία 2-1 στον ημιτελικό με γκολ του Γουότκινς στις καθυστερήσεις. Μάλιστα, η ομάδα του Σάουθγκέιτ έκανε ανατροπή στο σκορ, αφού βρέθηκε να χάνει 1-0 από το 7ο λεπτό με το υπέροχο σουτ του Σίμονς.

Ωστόσο, οι Άγγλοι ισοφάρισαν 1-1 στο 18' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν, που κέρδισε ο ίδιος μετά την παράβαση του Ντούμφρις και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όλι Γουότκινς με δύσκολο σουτ από πλάγια νίκησε τον τερνματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αγγλία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την Κυριακή στον τελικό του Euro 2024, που διεξάγεται στην Γερμανία.