Euro 2024: Με… ήρωα και σκόρερ δις τον Ντεμιράλ η Τουρκία «πέταξε» στους «8»

Επικράτησε με 2-1 της Αυστρίας

Η Τουρκία πανηγυρίζει την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Euro 2024, αφού με σκόρερ και μάλιστα δύο φορές τον σέντερ μπακ, Ντεμιράλ, νίκησε με 2-1 την Αυστρία και πέρασε στους «8» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

Η ομάδα του Μοντέλα προηγήθηκε μόλις στο 1' με προβολή του Ντεμιράλ, ύστερα από εκτέλεσε κόρνερ του Γκιουλέρ, ενώ παρόμοιος ήταν ο συνδυασμός για το 2-0 στο 59'.  Πάλι εκτέλεσε κόρνερ ο Γκιουλέρ και ο Ντεμιράλ με κεφαλιά έκανε απόλυτο φαβορί την Τουρκία.

Στο μεταξύ η Αυστρία έχανε ευκαιρίες και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 66' με τον Γκρέγκοριτς. Μάλιστα, το τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο γκολκίπερ της Τουρκίας Μερ Γκιουνόκ έκανε τρομερή απόκρουση σε σκαστή κεφαλιά του Μπαουμγκάρντνερ εξ επαφής και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.