«Καθίζηση» Ολυμπιακού στο Βελιγράδι, ήττα 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν διαφορά 12 πόντων με την οποία προηγούνταν στο ημίχρονο

Ο «αγνώριστος» Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου, «παραδόθηκε» στο Βελιγράδι, βλέποντας το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 6-9.

Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, με τους Σέρβους να δίνουν τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών και να «πιάνουν» τον Ολυμπιακό στην κατάταξη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν προηγήθηκαν με 11-7 (4') αφού οι Πειραιώτες έκαναν εύκολα λάθη. Μετά το τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός ακούμπησε σε όλες τις επιθέσεις στο low post κι έτσι με πόντους από τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη και Παπανικολάου προσπέρασε στο σκορ (14-16, 8').

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις και στη συνέχεια αφού Ριντ και Πολ βοήθησαν στην επιθετική παραγωγικότητα ενώ όλοι, μα όλοι, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα (16-25, 12'). Ο ρυθμός άνηκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Κεμζούρα, οι παίκτες που έμπαιναν από τον πάγκο αμέσως έκαναν αισθητή την παρουσία τους (Ρότσεστι, Βεζένκοβ) και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (24-39, 15'). Στη συνέχεια υπήρξε μία χαλάρωση σε θέμα συγκέντρωσης η οποία βοήθησε τους Σέρβους να μειώσουν σε 31-39 (17'), όμως ο Πολ επανέφερε την τάξη (35-48, 20').

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στην τρίτη περίοδο και με τον Τσέρι ανήμπορο να μαρκάρει τον Μπράουν η διαφορά μειώθηκε αισθητά και γρήγορα (44-50, 24'). Ο Ερυθρός Αστέρας σε κάθε φάση σχεδόν υποχρέωνε τον αντίπαλο σε λάθος κι έτσι με τρίποντο του Μπάρον προσπέρασε με 61-58 (30').

Η αγωνιστική ανυπαρξία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κεμζούρα έβλεπε τους παίκτες του να επιδίδονται σε τραγικέ επιλογές στην επίθεση χωρίς την παραμικρή παρεμβολή ενώ στην άλλη πλευρά Μπάρον και Μπράουν έκαναν πάρτι (76-68, 36'). Δύο συνεχόμενα καλάθια του Πρίντεζη μετέτρεψαν το σκορ σε 78-74 (38'), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-48, 63-61, 88-81

πηγή: gazzetta.gr