Πρόκριση- «θρίλερ» για την Πόρτο, 3-1 τη Ρόμα στην παράταση

Ο Τέλες με πέναλτυ έστειλε τους «δράκους» στα προημιτελικά

Χρειάστηκε ο έξτρα χρόνος της παράτασης για να κριθεί η πρόκριση στους «8» του Champions League, στο «Ντραγκάο», με την Πόρτο να παίρνει τελικά το «χρυσό» εισιτήριο για την επόμενη φάση αφού επικράτησε της Ρόμα με 3-1.

Οι «δράκοι» άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Σοάρες ενώ οι «τζιαλορόσι» ισοφάρισαν στο 37' με πέναλτι του αρχηγού τους, Ντε Ρόσι, μετά από ανατροπή του Περότι από τον Μιλιτάο. Το τελικό 2-1 της κανονικής διάρκειας του αγώνα, πέτυχε ο Μαρεγκά στο 52'.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν την πρόκριση με τον Τζέκο στο 112' και στο 114' έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα. Ο Φλορέντσι τράβηξε τον Φερνάντο, ο διαιτητής Τσακίρ συμβουλεύτηκε το VAR και ο Τέλες σημάδεψε σωστά για να κάνει το 3-1 και να στείλει τους «δράκους» στα προημιτελικά.