Ευρωπαϊκό Στίβου: Ασημένιος ο Τσάτουμας στο μήκος

Το δεύτερο μετάλλιο, ασημένιο κι αυτό, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου της Ζυρίχης και 21ο στην ιστορία της διοργάνωσης, κατέκτησε η Ελλάδα, αυτή τη φορά με τον Λούη Τσάτουμα.

Η δικαίωση για τον 32χρονο αθλητή του Μεσσηνιακού - που επί σειρά ετών αγωνίζεται σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά δεν είχε καταφέρει να ανέβει σε βάθρο διοργάνωσης του ανοιχτού στίβου - ήρθε φέτος, καθώς με άλμα στα 8.15 μέτρα, που πέτυχε με την πρώτη προσπάθεια, πήρε την 2η θέση στον τελικό του μήκους.

Νικητής ήταν ο Βρετανός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ με 8.29, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Καφετιέν Γκομί με 8.14.

Ο Πρωθυπουργός απέστειλε συγχαρητήριο τηλεγράφημα στον Έλληνα αθλητή στο οποίο αναφέρει: «Μεγάλη η σημερινή σου δικαίωση και τεράστια χαρά για όλους μας. Θερμότατα συγχαρητήρια. Αντώνης Σαμαράς».