Περιχαρής η 13χρονη Τσολακίδου για την παγκόσμια πρωτιά στο σκάκι

Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο σκάκι αναδείχθηκε μια 13χρονη από την πόλη της Καβάλας. Η Σταυρούλα Τσολακίδου κατάφερε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων που πραγματοποιήθηκε από τις 18 έως τις 28 Δεκεμβρίου στην πόλη Αλ Αΐν των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κατηγορία κορασίδων  κάτω των 14 ετών.

Για να καταφέρει να φθάσει στην πρώτη θέση σημείωσε 8 νίκες σε 11 αγώνες ενώ είχε 2 ισοπαλίες και 1 μόλις ήττα συγκεντρώνοντας 9 βαθμούς στους 11 συνολικά αγώνες που έδωσε.  Αξίζει να σημειωθεί ότι στην κατηγορία της, όπου αναδείχθηκε πρώτη, είχε μεγάλο ανταγωνισμό καθώς συμμετείχαν 126 αθλήτριες . Με το μετάλλιο της η νεαρή Καβαλιώτισσα έδωσε στην Ελλάδα την 8η θέση ανάμεσα σε 122 χώρες.

Για τη μεγάλη της επιτυχία η νεαρή Καβαλιώτισσα μίλησε στον τοπικό τηλεοπτικό σταθμό "ΕΝΑ CHANNEL" όπου ανέφερε ότι δεν το περίμενε, ενώ ένιωσε ιδιαίτερη χαρά καθώς ήταν ιδιαίτερα μεγάλος ο ανταγωνισμός. Η ίδια δήλωσε ότι θα συνεχίσει να ασχολείται με το σκάκι και ο επόμενος στόχος της είναι το πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών. Η ίδια πάντως διαβάζει καθημερινά για το σκάκι ενώ πηγαίνει και στο σύλλογο 2-3 φορές την εβδομάδα γιατί όπως ανέφερε δεν αρκεί μόνο το ταλέντο.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων η Ελλάδα συμμετείχε με 21 συνολικά σκακιστές και σκακίστριες. Το news παρουσιάζει όλα τα αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών.