Στίβος (Μαραθώνιος γυναικών): Η Σουμγκόνγκ το χρυσό, 88η η Ρεμπούλη

Η Τζεμίμα Τζέλαγκατ Σουμγκόνγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο

Η δρομέας από την Κένυα κάλυψε τα 42,195 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 2 ώρες, 24 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα και άφησε στην δεύτερη θέση την Γιουνίς Τζεπκιρούι Κίρουα από το Μπαχρέιν (2:24:13).

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μάρε Ντίμπαμπα από την Αιθιοπία (2:24:30).

Η Ράνια Ρεμπούλη πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση μεταξύ των τριών Ελληνίδων αθλητριών που μετείχαν στον Μαραθώνιο των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Η Ρεμπούλη κατέλαβε την 88η θέση με επίδοση 2 ώρες, 46 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα, ενώ η Σοφία Ρήγα κατετάγη 103η με χρόνο 2:49:07.

Από την πλευρά της, η Παναγιώτα Βλαχάκη κατέλαβε την 118η θέση με επίδοση 2:59:12.