Με τον αέρα του πρωταθλητή ο Παναθηναϊκός κέρδισε το ροζ φύλλο

Κόντρα στις απουσίες (εκτός Γιάνκοβιτς, Μαυροκεφαλίδης, Μποχωρίδης), κόντρα στο κακό πρόσωπό του στο πρώτο μέρος (έχανε με 12 στο ημίχρονο και 14 λίγο νωρίτερα), ο Παναθηναϊκός είναι… Παναθηναϊκός!

Κι ως τέτοιος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του εξαιρετικού Απόλλωνα Πατρών, στην κατάμεστη Περιβόλα, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 77-71 για την 13η αγωνιστική της Α1 (11-2 το ρεκόρ του).

Κορυφαίος και καθοριστικός για την ανατροπή και τη νίκη ο Σλότερ με 17 πόντους, 15 είχε ο Διαμαντίδης με 7 ασίστ που χτύπησε προς το τέλος του ματς, άλλους 14 έβαλε ο Γκιστ, ενώ ο Μπατίστα με 18 κράτησε όρθιο το τριφύλλι στα πρώτα 20 λεπτά. Από πλευράς ηττημένων, 23 πόντους σημείωσε ο Φιτζπάτρικ, ενώ από 13 είχαν οι Ελ Αμίν και Γκάλογουεϊ.

πηγή: sport-fm.gr