Μίλαν-Ατλέτικο Μαδρίτης: 0-1

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Μίλαν και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στους «8» του Champions League.

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα, έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των «ροσονέρι» ήταν αρκετό για να πάρει η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε τη νίκη στο «Σαν Σίρο». Ανώτεροι οι Ιταλοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως τα δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο (15’ και 18’ Πόλι) δεν τους επέτρεψαν να παραβιάσουν την εστία του Κουρτουά.

Ο τραυματισμός του Μπαλοτέλι στο δεύτερο ημίχρονο σε συνδυασμό με την κούραση στη μεσαία γραμμή έβγαλαν εκτός ρυθμού την ομάδα του Ζέεντορφ, που είχε περιορίσει σημαντικά τα πλεονεκτήματα των «ροχιμπλάνκος» . Ο Ντιέγκο Κόστα από τη μεριά του δεν χαρίστηκε και στη μοναδική ουσιαστικά φάση που δεν λειτούργησε σωστά η άμυνα των γηπεδούχων έβαλε τα θεμέλια για την πρόκριση της Ατλέτικο.