Ήττα με “κάτω τα χέρια” για τον ΠΑΟΚ στην Άγκυρα

Με βαριά ήττα, με σκορ 84-65, από την Άνκαρα, στην Άγκυρα, πλήρωσε ο ΠΑΟΚ την κακή απόδοσή του, στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής του EuroCup.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε κάτι περισσότερο από νωθρά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με σκορ 12-0, μόλις στο 4'!

Αργότερα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (28-7) -στο 10'-  και στο ημίχρονο το ταμπλό απεικόνιζε το ντροπιαστικό 48-18, εις βάρος της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πέιν, Κούπερ και Μπόγρης προσπάθησαν να φρενάρουν τους γηπεδούχους, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι ο Χαραλαμπίδης αγωνίστηκε με ίωση για έξι λεπτά και πέντε δευτερόλεπτα, ενώ με διάστρεμμα αποχώρησε ο Μαργαρίτης.

"Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Άγκυρας. Ήταν πολύ καλύτερη και δίκαια νίκησε. Όσο για εμάς, δεν αρχίσαμε καθόλου καλά, δεν είχαμε συγκέντρωση, ήταν σαν να μην βρισκόμασταν στο γήπεδο γι αυτό και απόσυντονιστήκαμε. Παίξαμε άσχημα σε άμυνα και επίθεση σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε το παιχνίδι μας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό", δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε, ο προπονητής των ασπρόμαυρων.

Τα δεκάλεπτα: 28-7, 48-18, 66-44, 84-65.

ΑΝΚΑΡΑ (Σουντέρ): Καβακλίογλου 3(1), Τσαντάν 2, Ερντενίζ 9, Πλίσνιτς 11(1), Βάλτερς 15(3), Γκολούμποβιτς 12, Τάκερ 24(4), Κάμερ 6, Οζκάν 2, Μπαιγκούλ

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 16, Κούπερ 15 (4), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς 3(1), Τσαιρέλης 5, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης, Καλλές, Μπόγρης 19, Κασελάκης, Λιάπης.

Πρωταγωνίστησαν οι Έλληνες στην όγδοη αγωνιστική του EuroCup

Χρώμα ελληνικό είχαν οι επιτυχίες στο EuroCup, κατά την όγδοη αγωνιστική του θεσμού. Η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη, επικράτησε κατά κράτος της ΜΖΤ Σκοπίων και έφτασε στη νίκη με 86-68.

Οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού μπήκαν λίγο νωθρά στο παιχνίδι, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κάνουν όνειρα για κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Με ένα επί μέρους 46-28 στα δύο τελευταία δεκάλεπτα, η Μπάνβιτ "καθάρισε" το παιχνίδι και έφτασε στην 4η νίκη της στον έβδομο όμιλο και σε συνδυασμό με την ήττα της Ρίγα, ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τσακ Ντέιβις με 21 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ρόουλαντ με 20 πόντους τέσσερα ριμπάουντ, έξι ασίστ και πέντε κερδισμένα φάουλ.

Συνέχεια στο αήττητο στο φετινό Eurocup έδωσε η Ούνικς Καζάν, η οποία επικράτησε της Κάλεμ Κράμο με 94-44 για την 8η αγωνιστική του 7ου ομίλου, σε ένα παιχνίδι-προπόνηση για την ομάδα των Ζήση, Βουγιούκα και Καϊμακόγλου.

Ο Νίκος Ζήσης είχε επτά πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Ο Ίαν Βουγιούκας είχε 17 πόντους τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 21 λεπτά, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου σημείωσε τέσσερις πόντους, μάζεψε έξι ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ στα 18 λεπτά που αγωνίστηκε.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν συνάντησε καμία δυσκολία στο παιχνίδι και έτσι έφτασε σε μια πολύ εύκολη νίκη, την όγδοη συνεχόμενη στη διοργάνωση του Eurocup.

Την τρίτη της νίκη πανηγύρισε η Λουκόιλ Ακαντέμικ, η οποία επικράτησε της Καρσίγιακα με 74-64 για την 8η αγωνιστική του 5ου ομίλου στο Eurocup.

Η ομάδα του Δημήτρη Γαλάνη ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, επί της 2ης του ομίλου, Καρσίγιακα. Προηγήθηκε 39-38 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλλε τον ρυθμό της και πήρε το «ροζ φύλλο» αγώνα.

Όσον αφορά τον Δημήτρη Βεργίνη, ο Έλληνας παίκτης ήταν από τους καλύτερους των νικητών στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε. Είχε 13 πόντους (4/6 διπ, 1/3 τρ, 2/2 β), τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο, συγκεντρώνοντας 15 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Την μόνη ήττα από ελληνικής πλευράς στη σημερινή ημέρα, την υπέστη η Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα, καθώς ηττήθηκε από την Βιλερμπάν με 83-80 για την 8η αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε έξι πόντους (0/2 διπ, 2/6 τρ), κατέβασε δύο ριμπάουντ και μοίρασε και μία ασίστ. Η ιταλική ομάδα λύγισε στην τελευταία περίοδο, με τους Γάλλους να κατακτούν την 4η νίκη τους στη διοργάνωση.

EuroCup: Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής