Χωρίς να φορτσάρει νίκησε με 77 – 63 τον Απόλλωνα

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, αλλά με τον Τζος Πάουελ να δείχνει αρκετή διάθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε 77-63 τον Απόλλωνα Πατρών και έκανε το 1-0 στον πρώτο γύρο των playoffs της Α1.

Εντυπωσιακό μπάσκετ δεν έπαιξε ο Ολυμπιακός, αλλά κρατώντας την ουσία και την όρεξη του Τζος Πάουελ, έκανε το 1-0 στον πρώτο γύρο των playoffs της Α1, επικρατώντας 77-63 του Απόλλωνα Πατρών. Ο Αμερικανός σέντερ τελείωσε το ματς με 18 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να προσθέτει άλλους 10. Για την ομάδα της Αχαΐας, κορυφαίος ήταν ο Πέτροβιτς-Στεργίου με 14 πόντους.

Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Παρασκευή (23/5, 20:00) στην Πάτρα.

Πάουελ εναντίον Πέτροβιτς-Στεργίου και όχι Ολυμπιακός εναντίον Απόλλων Πατρών, ήταν στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση. Από τη μία, ο σέντερ των «ερυθρολεύκων» είχε πολλά κέφια τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, ενώ από την άλλη ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων ήταν… καυτός έξω από τα 6,75μ., με το σκορ να είναι στο 12-11 υπέρ των γηπεδούχων. Περίπου στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (18-18). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έπαιζαν χωρίς άγχος και με τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας να μην έδειχναν διάθεση να πατήσουν το… γκάζι, το σκορ ήταν στο 27-26. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο μπήκε ορεξάτος στο παρκέ ο Άντιτς, ο οποίος πήγε τη διαφορά στο +8 (36-28). Στη συνέχεια, με το καλάθι και φάουλ από τον Γκετσεβίτσιους το σκορ έγινε 41-32, ωστόσο η χαλαρότητα των γηπεδούχων στην άμυνα, επέτρεψε στους Πατρινούς να ροκανίσουν ξανά τη διαφορά και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο… τιμητικό, 43-39.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να είναι πολύ χαλαρός, με αποτέλεσμα ο Απόλλων να παραμένει κοντά στο σκορ (45-43). Οι δύο ομάδες έβρισκαν με ευκολία το δρόμο προς το καλάθι, με τον Λο στη συνέχεια να πιέζει αρκετά τα γκαρντ των φιλοξενούμενων και με δικούς του πόντους στον αιφνιδιασμό να πηγαίνει ξανά τη διαφορά στους εννιά πόντους (56-47), ενώ το κάρφωμα του Πρίντεζη έστειλε τους γηπεδούχους ακόμα και στο +11 (58-47). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στους τέσσερις (60-56), ύστερα από το αντιαθλητικό που έκανε στον Ζαφείρη ο Πάουελ στο 60-52, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται 62-56.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί το προβάδισμά του, αλλά να μην μπορεί να διευρύνει την υπέρ του διαφορά (65-59). Ωστόσο, περίπου στα μισά της περιόδου, ο Χάινς ανέλαβε… δράση, με το σκορ να γίνεται 69-59. Πλέον, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν έδειχναν πως μπορούσαν να ανατρέψουν την εις βάρος του κατάσταση, με τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας να κάνουν το 1-0 στα playoffs της Α1 με το τελικό 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-39, 62-56, 77-63.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 7, Λο 9, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 10(1), Περπέρογλου 5(1), Σλούκας 6, Πάουελ 18, Γκετσεβίτσιους 3, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 2, Κατσίβελης 5.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 6, Αργυρόπουλος 4, Γκραντ 8, Λιανός 7(1), Πέτροβιτς 14(4), Πελεκούδας 6, Κλάιμπερ, Ζαφίρης 4, Μολφέτας 6, Τέρνερ 8.

πηγή: sport-fm.gr