Δεν άντεξε στη Μάλαγα ο Παναθηναϊκός

Μεγάλη ευκαιρία να “καθαρίσει” την υπόθεση της πρόκρισης στα προημιτελικά της Euroleague έχασε ο Παναθηναϊκός, που ηττήθηκε με 60-66 στη Μάλαγα από την Ουνικάχα, αν και θα μπορούσε βάσει της εικόνας του αγώνα να είχε κερδίσει.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε χτίσει διαφορά ασφαλείας, όμως στην τελευταία περίοδο η Μάλαγα άρχισε την αντεπίθεση, και τα τρία τρίποντα του Μάρκους Γουίλιαμς στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης αποδείχθηκαν καθοριστικά, χαρίζοντας στους Ισπανούς όχι απλά τη νίκη, αλλά και το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς υπερκάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στο ΟΑΚΑ.

Έτσι, μπορεί ο Παναθηναϊκός να έχει μία νίκη παραπάνω από την Ουνικάχα και να παραμένει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, όμως πλέον τα επόμενα παιχνίδια θα μοιάζουν με “τελικούς” για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, καθώς οι Ισπανοί θα καραδοκούν για να εκμεταλλευθούν τυχόν στραβοπάτημά της.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 26-35, 44-53, 66-60