Μπροστά με 1-0 στο ημίχρονο η Προοδευτική επί του Παναθηναϊκού

Αιφνιδιάζει η Προοδευτική τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού αγώνα της φάσης των 32 του Κυπέλλου Ελλάδος που διεξάγεται στο δημοτικό στάδιο του Κορυδαλλού.

Οι πράσινοι παρατάχθηκαν στις δυτικές συνοικίες με αρκετούς αναπληρωματικούς και άπειρους παίκτες στη σύνθεσή τους, επαναπαυμένοι από το 4-0 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Πλην όμως, η Προοδευτική μπήκε δυνατά στον αγώνα και κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης σε χέρι του Σο που καταλογίστηκε από τον διαιτητή Γιώργο Χατζή.

Ο Λέκκας εκτέλεσε, ο Καπίνο απέκρουσε, όμως από λάθος της αμυντικής γραμμής των πρασίνων ήρθε το γρήγορο 1-0 για τους γηπεδούχους τρία λεπτά αργότερα (6'). Το λάθος του Δώνη εκμεταλλεύτηκε ο Λέκας, ο οποίος γύρισε στον Παναγιωτόπουλο και ο τελευταίος σε κενή εστία -ο Καπίνο είχε αιφνιδιαστεί και βρισκόταν εκτός θέσης- έκανε το 1-0.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Προοδευτική έχασε κι άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες να διευρεύνει το προβάδισμά της στο σκορ.

Καλύτερος παίκτης του τριφυλλιού στο πρώτο μέρος είναι ο Φουρλάνος.